Turbo Pascal - Programowanie Wszystko o Turbo Pascalu
Obszerny download i wiele kodów źródłowych
Menu
Kurs
Pozostałe


Czym jest programowanie

"Gdy napiszesz, co komputer ma zrobić, będzie to nazywać się programowaniem. Najwspanialszy jest w tym wszystkim fakt, że można samemu określać zadania, które mają być wykonane. Po uruchomieniu programu komputer wykona wszystko to, czego od niego oczekujesz. Oczywiście nie oznacza to, że posprząta Twój pokój i przyniesie Ci do łóżka filiżankę kakao. Jednak z chwilą, gdy nauczysz się programować, zdobędziesz pełnię władzy nad swoim komputerem.

Niestety często właśnie podczas programowania zdarza się, że komputer nie chce zrobić czegoś, co chcielibyśmy aby zrobił. Najczęściej dzieje się tak wskutek błędu w programie. Jednak przyczyna może także znajdować się gdzie indziej w komputerze albo w systemie operacyjnym. Głównym problemem w przypadku wystąpienia błędów jest to, że potrafią się one bardzo dobrze maskować i szukanie ich przyprawiło o ból głowy już niejednego programistę.

Jeśli mimo to nadal masz ochotę zająć się programowaniem, przed rozpoczęciem nauki potrzebne Ci będzie jeszcze odpowiednie środowisko programowe."

Co to jest środowisko programowe

"Aby powstał program, należy wcześniej go napisa, podobnie jak redagując list lub opowiadanie. Korzystamy przy tym z programu służącego do zapisywania tekstu, nazywanego edytorem tekstu. W przypadku programowania program taki może być bardzo prosty, gdyż tworzony w nim dokument nie będzie wymagać szczególnego rodzaju czcionki czy wyjątkowego sposobu prezentacji.

Po wpisaniu programu do komputera nie będzie on jeszcze w stanie przeczytać ani wykonać zawartych w nim poleceń. Program ten należy najpierw przetłumaczyć w taki sposób, aby komputer zrozumiał, czego od niego oczekujesz. Komputer używa bowiem całkiem innego języka niż Ty. W tym celu potrzebny jest tłumacz, który tłumaczy to w taki sposób, aby Twój język był zrozumiały dla komputera. Program, który pełni rolę tłumacza, to kompilator.

Przed oddaniem do użytku programy muszą być wielokrotnie edytowane, udoskonalane, testowane i stale rozwijane. Jest to możliwe dzięki wielu programom pomocniczym, które tworzą spójny system zwany środowiskiem programowym. "

Popularne języki programowania

"Niestety nie możemy programować dokłanie w sposób, w jakim mówimy. Język programowania musi być zbudowany tak, aby mogła się nim posługiwać możliwie duża grupa ludzi pochodzących z różnych krajów.

Ze względu na to, że na całym świecie wielu ludzi zna przynajmniej podstawy języka angielskiego, niemal każdy język programowania składa się ze słów angielskich. Wprawdzie podejmowane są próby programowania, np. w języku niemieckim, jednak najczęściej brzmienie nowych słów jest tak sztuczne, że każdy chętnie powraca do zwrotów angielskich."

Największy zbiór informacji o Turbo Pascalu
Copyright © 2007 by rafael. All rights reserved. : Hosting zapewnia: programuj.com turbopascal.programuj.com - programowanie najlepsze kursy w sieci unikatowe artykuły za darmo Borland Turbo Pascal 7.0